Deficit 414,5 milionu korun uhradí z úspor z předchozích let…

Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který schválili zastupitelé městské části. Radní Jan Kavalírek (TOP 09) řekl, že se podařilo snížit běžné výdaje o 12,8 procenta proti rozpočtu na letošek. Návrh kritizovali opoziční Piráti. Letos má Praha 5 schválený rozpočet s příjmy 718,4 milionu a výdaji 1,13 miliardy korun.

Kavalírek řekl, že vedení radnice si dalo za cíl snížit běžné, tedy provozní výdaje bez investic o deset procent a tento cíl se podařilo ještě překonat. „U některých odborů jsme šli ještě níž a hledali jsme prostor i nad rámec původního plánu,“ řekl. Radnice tak dá v příštím roce na běžné výdaje 675,8 milionu korun, což je o asi 99 milionů korun méně než letos.

Na investice pak chce vedení Prahy 5 v příštím roce dát 356,2 milionu korun, což je o asi 15,5 milionu více než letos. Nejvíce peněz má jít do školství, kde radnice připravuje stavbu nové školy v budované nové čtvrti Smíchov City a plánuje rekonstruovat školská zařízení. Dalšími investicemi budou podle informací radnice výměna oken na Poliklinice Barrandov a revitalizace zeleně a prostranství na Chaplinově náměstí. Radnice připravuje také stavbu domů pro seniory Poštovka a Hlubočepy a opravu bytového domu v ulici Elišky Peškové.

K financování schodku podle Kavalírka radnice využije rezervy z předchozích let, vytvořené dřívějším prodejem majetku. V tuto chvíli má podle radního městská část na účtech asi 1,65 miliardy korun. Část schodku chce radnice uhradit také z investičních i neinvestičních dotací, o které městská část žádá.

Návrh rozpočtu kritizovali Piráti, podle kterých v rozpočtu nejsou prostředky k řešení chybějících školských kapacit v oblasti Košíř či na Barrandova. Pirátský zastupitel Karel Bauer kritizoval i to, že vedení radnice naopak navyšuje peníze na PR a že dlouhodobě nezvládá uskutečnit dlouho připravované investice například v parku Mrázovka nebo na Chaplinově náměstí.

Na letošní rok si vedení Prahy 5 schválilo rozpočet s příjmy 718,4 milionu a výdaji 1,13 miliardy korun, rozdíl chce doplatit rovněž z úspor. Na investice chtěla městská část letos vydat 340,7 milionu korun, na běžné, tedy legislativou dané výdaje pak 774,7 milionu. Reálné hospodaření se od schváleného rozpočtu v pražských městských částech obvykle liší, pro letošek bude známo v polovině příštího roku, až radnice dokončí tzv. závěrečný účet.

Pátá městská část má zhruba 86.000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova. Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, předloni v září nicméně ostatní strany vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Pirátského starostu Daniela Mazura poté vystřídala dosavadní první místostarostka Renáta Zajíčková (za ODS).

Autor: Redakce, Praha, ČR, 22.12.2021