Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 25.12.2021

Na Štědrý den přibylo v Česku 2043 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně od 24. října, tedy za poslední dva měsíce. Proti minulému pátku, který byl běžným všedním dnem, je to pokles o více než 7500 případů.

Provoz veřejné dopravy vyjde Prahu v příštím roce na 19,15 miliardy Kč

Provoz pražské integrované dopravy (PID) vyjde hlavní město v příštím roce na území metropole na 19,15 miliardy korun, což je meziročně více. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu města na příští rok. V systému PID je integrována pražská a středočeská veřejná doprava, které tak fungují jako jeden celek. Na jejím financování se podílejí oba kraje, každý ji financuje na svém území.

Na Štědrý den přibylo v Česku 2043 potvrzených případů koronaviru

Je to nejméně od 24. října, tedy za poslední dva měsíce. Proti minulému pátku, který byl běžným všedním dnem, je to pokles o více než 7500 případů. Také množství hospitalizovaných se značně snížilo. S covidem-19 je v nemocnicích 3489 lidí, z toho 736 v těžkém stavu. Méně než 3500 covidových pacientů bylo v ČR naposledy v první polovině listopadu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Křesťané si dnes připomínají narození Ježíše Krista

Nejdůležitějším vánočním dnem pro křesťany je první svátek vánoční, tedy Boží hod vánoční. Křesťané totiž dnes oslavují narození Ježíše Krista. Boží hod vánoční patří spolu s Božím hodem velikonočním, neboli Zmrtvýchvstáním Páně, k největším svátkům liturgického roku. V kostelích se na Slavnost Narození Páně 25. prosince stavějí betlémy a tradičně se konají třeba i vánoční hry, většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled. Papež také v tento den ve Vatikánu tradičně pronáší poselství Urbi et Orbi (Městu a světu).

Pražanům se dnes na týden zdarma otevírají desítky sportovišť

V hlavním městě dnes začíná 13. ročník Týdne sportu zdarma, při které si lidé mohou přijít bezplatně zasportovat na desítky míst. Nabízí se tak také příležitost, vyzkoušet si bezplatně různé sporty a třeba některý z nich začít dělat pravidelně. Akce potrvá do pátku 31. prosince, seznam zapojených sportovišť najdou zájemci na webu. V minulých letech se akce zúčastnily desítky tisíc lidí.

Nouzový stav kvůli covidu dneškem končí, budou ale platit jiná omezení

O dnešní půlnoci skončí v Česku nouzový stav, který platil kvůli epidemii koronaviru od 26. listopadu. Restaurace, bary, diskotéky, kasina a obdobné provozovny tedy nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00. Přestane také platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Nová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) se rozhodla, že poslance o prodloužení nouzového stavu nepožádá a se šířením nákazy hodlá bojovat s pomocí pandemického zákona.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.12.2021