Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.12.2021

Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro povinné očkování proti covidu-19. Považuje ho za nejjednodušší cestu, jak potlačit koronavirovou pandemii, uvedl ve svém dnešním vánočním poselství. Očkování proti covidu-19 má být podle vyhlášky schválené bývalou vládou ANO a ČSSD povinné od března pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování pro lidi nad 60 let.

Prahu příští rok čekají summity při předsednictví i komunální a senátní volby

Do Prahy se příští rok sjedou lídři členských zemí Evropské unie, v plánu je minimálně jeden summit Evropské rady a mnoho dalších jednání. Česko bude v druhé polovině roku předsedat Radě EU. Na podzim pak budou voliči rozhodovat ve volbách o složení zastupitelstva a obmění se třetina senátorů, přičemž v hlavním městě si lidé zvolí zástupce do horní komory v Praze 6, 10 a 11.

Největší otužilecké akce v ČR se dnes ve Vltavě účastní čtyři stovky plavců

V mrazivém počasí si dnes tradiční vánoční plavání ve Vltavě dopřály čtyři stovky otužilců. Nejstarší, největší a nejznámější otužilecká akce v republice, Memoriál Alfreda Nikodéma má dnes jubilejní 75. ročník. Milovníci ponorů do ledové vody se scházeli dopoledne na Slovanském ostrově, kde v 11:00 odstartovaly závody na třech různě dlouhých tratích. Podobně studenou vodu jako dnes zažili otužilci v Praze naposledy před osmi lety.

Plynový kotel v Modřanech, který způsobil hromadnou otravu, asi neměl revizi

Pražská policie vyšetřuje únik oxidu uhelnatého v rodinném domě v Modřanech, při němž se v sobotu pozdě večer otrávilo přes 30 lidí, pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Z dosavadního zjištění vyplývá, že plynový kotel zřejmě neměl řádně provedenou revizi. Za tento trestný čin hrozí až dva roky vězení, řekl dnes policejní mluvčí Jan Daněk. Vyšetřování je podle něj na začátku.

V sobotu přibylo 1086 případů covidu, o Vánocích se ale málo testuje

V sobotu, na Boží hod vánoční, přibylo v Česku 1086 případů covidu. Je to pětkrát méně než před týdnem a nejméně od poloviny října, o vánočních svátcích se ale málo testuje. Uplynulý den laboratoře zpracovaly jen přes 15.000 vzorků, v mezitýdenním srovnání je to zhruba čtyřikrát méně. Dál klesá i počet lidí s koronavirem v nemocnicích – den po Štědrém dnu jich bylo 3228, přes 700 z nich mělo těžký průběh nemoci. Za týden se počet hospitalizovaných snížil o skoro 1600. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražané si v příštím roce připlatí za vodu, plyn a zdraží svoz odpadu

Pražané si v příštím roce připlatí za vodu, plyn a svoz odpadu. U vody se cena zvedne o šest procent a cena plynu se některým odběratelům zvýší o 7,3 procenta. V případě odpadu se mění celý systém platby, který svoz některým lidem zvýší až na dvojnásobek. Zvyšovat by se neměla cena tepla, která vzrostla již letos. Zdražování nyní nechystá Pražská energetika (PRE). Změnu cen neschválilo vedení města u nájmů v magistrátních bytech nebo u ročního kuponu MHD.

Svátek mučedníka svatého Štěpána je spojený s koledou a svěcením ovsa

Památku prvního křesťanského mučedníka svatého Štěpána připomíná dnešní druhý svátek vánoční. Štěpána podle legendy ukamenovali před branou Jeruzaléma kvůli jeho víře v Krista. Zejména v minulosti se v tento den chodilo koledovat, sedláci si dávali v kostelích světit oves a čeleď dostávala výslužku a mohla měnit službu.

Prezident Zeman pronese z Lán své tradiční vánoční poselství

Prezident Miloš Zeman dnes ze zámku v Lánech přednese své tradiční vánoční poselství. Natáčení bude mít stejně jako v minulých letech na starosti televize Nova, od 13:00 ho ale odvysílají i další média. Zemanovi předchůdci k národu promlouvali na Nový rok, Zeman se zvyk rozhodl přesunout na druhý svátek vánoční.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.12.2021