Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.12.2021

V neděli přibylo v Česku 2011 potvrzených případů nemoci covid-19, což je skoro o polovinu nižší nárůst než před týdnem. O vánočních svátcích ale také výrazně klesl počet prováděných testů. Oproti předchozí neděli ubylo testovaných o 37 procent na zhruba 25.000. Šíření covidu-19 zpomaluje přibližně od konce listopadu, kdy se denní počty nově nakažených dostaly až skoro na 28.000, což byl nejvyšší nárůst za celou dobu epidemie. Už přibližně tři týdny klesá také počet nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, tedy tzv. incidenční číslo. K dnešku se snížilo z nedělních 396 na 379. Incidenční číslo pokleslo v naprosté většině regionů. Nejvyšší zůstává s 454 případy v Libereckém kraji a nejnižší s 206 případy v Karlovarském kraji.

Koruna dnes mírně zpevnila k euru i dolaru

Koruna dnes k euru posílila ve srovnání se čtvrtečním závěrem mírně o dva haléře na 25,07 Kč/EUR. Česká měna zpevňuje od středečního zvýšení základní úrokové sazby. Vůči dolaru si polepšila o čtyři haléře na 22,15 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Zahrada Kaštanka v Praze se příští rok dočká obnovy za 24 mil. Kč

Vedení hlavního města nechá v příštím roce zrekonstruovat zahradu Kaštanka v sousedství Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Vysázeny zde budou stromy, doplněn plot a vybudovány inženýrské sítě nutné pro výstavbu veřejných toalet. Náklady jsou předběžně stanoveny na 24 milionů Kč. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu města na rok 2022. Město zahájilo na přelomu let 2017 a 2018 opravu samotné restaurace. První část oprav hlavní budovy skončila loni na podzim.

Prahu příští rok čeká stavba metra, omezení na Barrandovském mostu či volby

Vedení hlavního města plánuje příští rok zahájit stavbu nové linky metra D z Pankráce do Písnice. Praha také zahájí dlouho plánovanou dostavbu a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti a začne druhá část opravy Barrandovského mostu, která s sebou přinese dopravní omezení. Magistrát chce začít stavět most mezi Prahou 4 a 5, lávku mezi Holešovicemi a Karlínem, parkovací domy a tramvajové trati. Na podzim si pak Pražané zvolí novou politickou reprezentaci.

V neděli přibylo 2011 případů covidu, skoro o polovinu méně než před týdnem

V neděli přibylo v Česku 2011 potvrzených případů nemoci covid-19, což je skoro o polovinu nižší nárůst než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. O vánočních svátcích ale také výrazně klesl počet prováděných testů. Oproti předchozí neděli ubylo testovaných o 37 procent na zhruba 25.000.

Cizinci bez posilovací dávky musí nově před cestou do Česka na PCR test

Cizinci bez posilovací dávky očkování proti covidu-19 musí ode dneška před příjezdem do České republiky podstoupit PCR test. Povinný je i pro turisty ze zemí, které mají na takzvané mapě cestovatele zelenou a oranžovou barvou značící nízké, respektive střední riziko nákazy. Ministerstvo zdravotnictví opatření zavedlo kvůli obavě z šíření varianty omikron. Pro Čechy platí při návratu ze zahraničí stejná pravidla jako dosud.

Lidé nad 30 let se mohou nechat přeočkovat proti covidu pět měsíců po očkování

Lidé nad 30 let, kteří byli očkovaní proti covidu-19 před více než pět měsíci, ode dneška mohou dříve dostat posilující dávku. Původně měli tuto možnost jen lidé do 45 let, mladší museli na přeočkování čekat šest měsíců. O měsíc dříve se tak k vakcíně dostane asi 155.000 lidí.

Na hory zamířili o Vánocích lyžaři, hlavní nápor čekají areály na přelomu roku

Tisíce lyžařů vyrazily během vánočních svátků na hory, využít mohli sjezdovky, běžky i skialpy. I přes oblevu na Štědrý den hlásila většina skiareálů dobré podmínky, nynější mrazy využívají provozovatelé k zasněžování. Hlavní nápor čekají v nadcházejícím týdnu, přelom roku patří k návštěvnickým vrcholům zimní sezony. Zatímco loni se areály kvůli epidemii koronaviru po jediném týdnu provozu hned po Vánocích uzavřely, nyní jsou přístupné pro lidi po očkování nebo po prodělání nemoci. Neočkovaní lyžaři od 12 do 18 let se mohou prokázat negativním PCR testem na covid, mladší děti žádný doklad nepotřebují.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.12.2021