Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 28.12.2021

V pondělí přibylo v Česku 6850 případů nemoci covid-19, což bylo nejméně za všední den od 29. října. Oproti předchozímu pondělku byl nárůst počtu nakažených nižší o pětinu. V pondělí byl ale po vánočních svátcích velmi nízký počet testovaných. Provedeno bylo asi 47.000 PCR testů a přes 19.000 antigenních, což bylo dohromady skoro o dvě pětiny méně než před týdnem. Ve srovnání s předchozím týdnem rovněž v pondělí klesl o třetinu počet hospitalizovaných na 3505, v těžkém stavu jich bylo 687. Šíření covidu-19 zpomaluje zhruba měsíc. Na konci listopadu se denní počty nově nakažených dostaly na skoro 28.000, což byl nejvyšší nárůst za dobu epidemie. Klesá také asi tři týdny počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, tedy tzv. incidenční číslo. K dnešku se snížilo z pondělních 379 na 363. Pokleslo ve všech regionech. Nejvyšší je nadále s 433 případy v Libereckém kraji a nejnižší se 197 případy v Karlovarském kraji.

Koruna dnes zakončila pod 25 Kč/EUR, poprvé od loňského února

Koruna dnes k euru posílila pod 25 Kč/EUR, kolem 17:00 se obchodovala za 24,92 Kč/EUR. Pod 25 Kč/EUR zavírala naposledy loni v únoru, tedy ještě před propuknutím epidemie koronaviru. Proti pondělnímu podvečeru získala česká měna vůči euru 15 haléřů. K dolaru si dnes koruna polepšila o devět haléřů na 22,06 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Praha příští rok opraví hájovny v Běchovicích, Krči, Čimicích a Velké Chuchli

Magistrát nechá příští rok opravit hájovny na území hlavního města. Rekonstrukce se dočkají ty v Běchovicích, Krči, Čimicích a ve Velké Chuchli. Náklady na opravu všech hájoven jsou stanoveny předběžně na 23,6 milionu korun. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu hlavního města na příští rok. Na území Prahy je zhruba 3000 hektarů lesa ve správě Lesů hlavního města, největší je Kunratický les.

Do Prahy by na silvestra mohlo přijet 60.000 lidí, oproti minulosti výrazně méně

Do hlavního města by na silvestra mohlo podle městské firmy Prague City Tourism (PCT) dorazit na 60.000 návštěvníků, což je výrazně méně než v době před pandemií covidu-19. Na dotaz to dnes sdělila mluvčí PCT Klára Malá. Přestože lidí bude v ulicích zřejmě méně, připraveni jsou i záchranáři, kteří postaví velký stan na Václavském náměstí, policie a strážníci. Na poslední letošní noc se připravují i kluby, kina, divadla nebo restaurace. Konat se nebude novoroční ohňostroj. Lidé musí všude dodržovat nařízení proti pandemii covidu-19. Od loňska pak platí zákaz používání pyrotechniky.

Bolt v Praze spouští novou službu, z vlastního obchodu doveze nákup do 15 minut

Společnost Bolt dnes v Praze spouští novou službu Bolt Market, kdy z vlastního obchodu doveze nákup do 15 minut. Služba je součástí aplikace Bolt Food, dostupná je zatím ve Vršovicích a okolních městských částech. Společnost plánuje její rozšíření po Praze, ale i do dalších měst, a to od ledna. Z konkurenčních firem podobnou službu nabízejí také Dáme jídlo a Wolt.

V pondělí přibylo 6850 případů covidu, nejméně za všední den od října

V pondělí přibylo v Česku 6850 případů nemoci covid-19, což bylo nejméně za všední den od 29. října. Oproti předchozímu pondělku byl nárůst počtu nakažených nižší o pětinu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V pondělí byl ale po vánočních svátcích stále velmi nízký počet testovaných. Provedeno bylo asi 47.000 PCR testů a přes 19.000 antigenních, což bylo dohromady skoro o dvě pětiny méně než před týdnem. Ve srovnání s předchozím týdnem rovněž v pondělí klesl o třetinu počet hospitalizovaných na 3505, v těžkém stavu jich bylo 687.

Při včerejším večerním požáru vybavení bytu v Andrštově ulici v Praze 8 zemřel člověk

Při požáru vybavení bytu v Andrštově ulici v Praze 8 zemřel včera večer jeden člověk. Hasiči nyní prostor odvětrávají, z domu museli evakuovat pět lidí. Záchranáři vyšetřili jednoho člověka, převoz do nemocnice nebyl nutný. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů a záchranářů na twitteru.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.12.2021