Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 30.12.2021

Ve středu přibylo v Česku 6145 potvrzených případů nemoci covid-19, o pětinu méně než před týdnem. Také ale proti předchozí středě skoro o polovinu klesl počet testovaných na koronavirus na zhruba 54.000. Za uplynulý týden se rovněž asi o čtvrtinu snížilo množství hospitalizovaných s covidem-19 na 3363 lidí, z nichž 637 bylo ve vážném stavu. Množství zemřelých s covidem-19 za celou dobu epidemie od začátku loňského března přesáhlo 36.000. V poslední době denní počty úmrtí klesají. Za uplynulý týden zemřelo podle ministerstva 419 lidí, což bylo o zhruba 29 procent méně než za předchozí týden.

Pražská burza poslední letošní obchodní den překonala dlouholetá maxima

Pražská burza během posledního letošního obchodního dne překonala dlouholetá maxima. Index PX připsal 0,07 procenta a zakončil na 1426,03 bodu, výše byl naposled v září 2008. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Náměstí Bratří Synků se dočká obnovy, Praha chystá soutěž na novou podobu

Náměstí Bratří Synků v pražských Nuslích se dočká obnovy. Magistrát chystá na příští rok urbanisticko-architektonickou soutěž, z níž vzejde nová podoba náměstí. Spolu s ním bude obnovena také přilehlá část Otakarovy ulice. Úpravy si žádá plánovaná výstavba stanice metra D. Náklady na soutěž budou 2,6 milionu Kč. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu města na rok 2022. Metro D nejdříve vznikne z Pankráce do Písnice a následně jej město chce prodloužit na náměstí Míru.

Okolí nádraží v Uhříněvsi se promění, radnice nyní hledá architekty

Radnice Prahy 22 vybere v červnu příštího roku vítěze architektonicko-urbanistické soutěže na proměnu okolí nádraží v Uhříněvsi. Zahájení stavby je pak naplánováno na červen 2024 a trvat by měla rok. Zájemcům o účast v soutěži dnes končí termín odevzdání portfolií s žádostí o účast. Budou vyhodnoceny začátkem ledna 2022 a následně se uskuteční prohlídka místa a projednání s veřejností. Co se v okolí nádraží konkrétně změní, bude jasné po skončení soutěže.

Benzin i nafta v Praze znovu zlevnily, zůstávají i tak nejdražší v zemi

Pohonné hmoty v Praze za poslední týden znovu zlevnily, ceny klesají od začátku prosince. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 37,25 koruny, před týdnem byl o osm haléřů dražší. O šest haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 36,24 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V hlavním městě jsou dál nejdražší paliva ze všech krajů.

Ve středu opět klesl nárůst potvrzených případů covidu, ale i počet testů

Ve středu přibylo v Česku 6145 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo o pětinu méně než před týdnem. Také ale oproti předchozí středě skoro o polovinu klesl počet testovaných na koronavirus na zhruba 54.000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za uplynulý týden se rovněž asi o čtvrtinu snížilo množství hospitalizovaných s covidem-19 na 3363 lidí, z nichž 637 bylo ve vážném stavu. Množství zemřelých s covidem-19 za celou dobu epidemie od začátku loňského března přesáhlo 36.000. V poslední době denní počty úmrtí klesají.

Kvůli kouři způsobeném deratizací evakuovali z ubytovny ve Vysočanech 50 lidí

Z ubytovny v ulici U Vinných sklepů v pražských Vysočanech evakuovali hasiči včera večer asi 50 lidí kvůli kouři. Podle hasičů ale nešlo o požár, zápach a kouř byl pravděpodobně způsoben deratizačními prostředky. Hasiči to uvedli na twitteru. Záchranáři na místě přeměřili na hladinu oxidu uhelnatého osm lidí, jednoho člověka převezli do nemocnice, řekla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.12.2021