Přinášíme informace o rozhodnutích 32. zasedání ZHMP…

Pražští zastupitelé více než pět hodin diskutovali o programu dnešního jednání. V diskusi se přeli nejen o návrhy nově zařazovaných bodů, ale při debatě došlo také na osobní invektivy nebo připomínání minulosti politických stran. Mezi nejčastějšími tématy diskuse byla výstavba u koupaliště Džbán nebo IT zakázky. Zasedání ZHMP se následně protáhlo až do páteční 4 hodiny ranní a trvalo tak skoro 20 hodin.

33. zasedání ZHMP jsme sledovali zde:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 32. zasedání ZHMP:

Praha schválila strategii pro rozvoj cirkulární ekonomiky

Praha připraví desítky projektů, které mají napomoci rozvoji cirkulární ekonomiky. Zaměří se na recyklaci odpadů ze stavebnictví a domácností, využívání dešťové vody nebo podporu městského zemědělství. Vyplývá to ze strategie, kterou schválili městští zastupitelé. Vedení Prahy již loni přijalo strategii adaptace města na klimatickou změnu, kterou kritizovaly opoziční ODS a ANO. Základem cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství je minimalizovat vznik odpadů, a když už odpady vzniknou, tak je přeměnit na zdroje.

Praha při integraci cizinců podpoří komunitní aktivity či vzdělávání

Pražský magistrát chce v následujících letech při integraci cizinců zlepšit spolupráci s radnicemi a neziskovými organizacemi, podpořit komunitní aktivity nebo vzdělávání cizinců a dostupnost aktivit. Hodlá také zvýšit povědomí většinové společnosti o cizincích. Vyplývá to z koncepce integrace cizinců na roky 2022 až 2027, kterou schválili pražští zastupitelé. V Praze žilo loni 223.308 cizinců. Město na jejich integraci ročně vydává okolo čtyř milionů korun. 

Praha zřídí fond pro příspěvky developerů, schválila jejich pravidla

Pražský magistrát zřídí Fond spoluúčasti investorů na rozvoji území, do kterého budou developeři po dohodě s městem přispívat na rozvoj infrastruktury. Důvodem je nedostatek peněz na vybudování nové infrastruktury, kterou má na starosti město. Developeři do něj zaplatí buď 700 Kč, nebo 2300 Kč za metr hrubé podlažní plochy, a to podle charakteru změny územního plánu nutného pro výstavbu. Schválili rovněž metodiku, podle níž se bude výše příspěvků vypočítávat.

Magistrát zřídí pracovní skupinu, která posoudí budoucnost fiakrů v Praze

Pražský magistrát se bude opět zabývat zákazem fiakrů v metropoli. Město zřídí odbornou skupinu, která posoudí jejich budoucnost. Městští radní loni v prosinci schválili změnu tržního řádu, kterou by od ledna 2023 byla zrušena stanoviště pro kočáry na Staroměstském náměstí. Rozhodnutí vedení města kritizovali opoziční zastupitelé, kteří vznik komise navrhli. Přidali se k nim i někteří zástupci vládnoucí koalice.

Předsedkyni magistrátního výboru Udženija bude funkci vykonávat zdarma

Starostka Prahy 2 a předsedkyně magistrátního kontrolního výboru Alexandra Udženija (ODS) bude funkci na magistrátu vykonávat bezplatně. Důvodem je to, že se stala na plný úvazek starostkou druhé městské části. O změně odměňování předsedkyně výboru rozhodli pražští zastupitelé. Udženija v čele kontrolního výboru nahradila stranickou kolegyni Jaroslavu Janderovou, která v lednu 2021 po těžkém zápalu plic způsobeném covidem-19 zemřela.

Nový pražský zastupitel Filip Brückner (ANO) složil slib zastupitele

Novým pražským zastupitelem se stal Filip Brückner (1973). Ve funkci nahradil stranického kolegu Lubomíra Brože, který složil svůj mandát. Na jednání zastupitelů hlavního města Brückner složil do rukou primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) slib zastupitele. Zastupitelský klub hnutí ANO má v 65členném zastupitelstvu 12 mandátů. V tomto volebním období se vyměnilo už několik zastupitelů z několika stran či hnutí.

Jednání ZHMP bylo ukončeno až v pátek 28.1.2022 ráno ve 4 hod. Další se koná 24. únor 2022.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 28.1.2022

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazska_radnice_schvalila_dalsi_projekt.html

Psali jsme zde: