Praha 2 podporuje snahu hlavního města Prahy o regulaci podomního prodeje energií a k boji proti tzv. energošmejdům se připojuje i s vlastní iniciativou…

Pro nejzranitelnější skupinu obyvatel – seniory, uspořádala radnice ve spolupráci s městskou policií vzdělávací seminář. Ten proběhl právě dnes 17. února v zasedacím sále radnice pod patronací klubu Dvojka pro seniory.

Zdroj: Praha 2

„Podle našich zkušeností jsou nejvíce ohroženi starší lidé, kteří se nechají lehce ovlivnit. Právě jim podomní obchodníci často nabízejí nevýhodné půjčky, zatajují důležité informace, využívají nátlak a falešně příjemným manipulativním vystupováním zakrývají podvodné a nemorální praktiky. Je proto nutné, abychom jim pomohli nekalé praktiky prohlédnout a také jim poradili, jak se podvodníkům bránit. Zvlášť teď, kdy se v souvislosti se zdražováním energií objevili noví šmejdi,“ uvedla k iniciativě radnice starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, která má sociální oblast ve své gesci.

Zdroj: Praha 2

Účastníci semináře se dozvěděli o nejčastějších postupech podomních prodejců, kteří nabízejí nejen předražené zboží, ale v poslední době také levnější energie. Součástí přednášky byla i problematika kupních smluv uzavíraných po telefonu, které následně seniory zavazují k pravidelnému odběru zboží na tzv. dobírku. Celý program byl doplněn i o stěžejní informace ze závazkového práva. Senioři se tak zároveň dozvěděli, jak celou situaci řešit, pokud už nějakou nevýhodnou smlouvu uzavřeli.

Radnice tak znovu navázala na sérii preventivních přednášek a seminářů z oblasti prevence kriminality, které pro veřejnost společně se strážníky městské policie pořádala v minulých letech.

Autor: Redakce, Praha 2, ČR, 20.2.2022

Zdroj:

https://www.praha2.cz/Praha-2-se-pripojuje-k-boji-proti-podomnimu-prodeji-energetickych-sluzeb-a-skoli-seniory-1.html