Jak jsme již několikrát informovali o dění u Pirátů Praha 8, pod nánosem vzletných frází zuří bitva o peníze z veřejných rozpočtů…

V místní organizaci Pirátů v Praze 8 proti sobě stojí klika exposlance Profanta, kterou representuje zastupitel Hamal, a klika primátora Hřiba vedená jeho poradcem Martinem Štěrbou. 

Zatím co Martin Štěrba získává nemalé peníze na několika pirátských radnicích, tak systém, který zavedl současný náměstek ministra pro místní rozvoj, exposlanec Profant je mnohem sofistikovanější, a nese víc peněz pro víc lidí. 

Psali jsme zde:

Současná bitva osmičkových Pirátů tak dostává jasnější obrysy, když si uvědomíme, o jaké peníze jde. Podle zdroje blízkého pirátskému vedení je momentálně nejpravděpodobnější takový konec, že Profant stáhne Hamala z viditelných pozic, a dosadí na kandidátní listinu v Praze 8 sobě oddané lidi. Primátorova poradce si pak ponechá jako fíkový list. Martin Štěrba, který sice s Prahou 8 neměl nikdy moc společného, se pro takový účel jeví více než ideálně. 

Celou pavučinu finančních vztahů, které tečou směrem k pirátskému přístavu, jsme začali monitorovat na základě informací o zastupiteli Hamalovi. Ten byl právě až doposud hlavním mužem Profantovy kliky na osmičce. Za celé skoro čtyři roky v zastupitelstvu neprokázal jakoukoliv činnost, s jedinou výjimkou. Opakovaně se snažil, aby zastupitelstvo MČ Praha 8 zavedlo program CitiVizor, který provozuje nezisková organizace Otevřená města. Zaujalo nás to, a tak jsme se pokusili u Otevřených měst trošičku poodhrnout závěs. 

Psali jsme zde:

Současnou předsedkyní neziskové organizace Otevřená města je právnička Lucie Smolka. V době, kdy jsme se o tento projekt začali zajímat, byla podepsána pod dokumenty Otevřených měst v celkové vyfakturované částce 557 990 Kč, ale sama si za stejnou dobu přišla od této organizace na částku převyšující 300 000 kč. To je zajímavý poměr, který zaujme každého zaměstnance nebo živnostníka.

Dalšími členy výboru jsou například Jiří Hlavenka, pirátský zastupitel jihomoravského kraje, nebo Štěpán Štrébl. Možná si někteří z vás pamatují na kauzy tohoto pirátského místostarosty Prahy 3. V duchu pirátských tradic měl na starosti transparentnost a informatiku. 

Jak transparentní byla jeho politika se obyvatelé této městské části dozvěděli ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že v době covidu čelil střetu zájmu, když jeho rodinná firma uzavřela smlouvy na dodávky hygienických ochranných pomůcek s úřady, kde vládne nebo spoluvládne právě jeho strana.

Psali jsme zde:

Karlovarská společnost Strebl politika Štěpána Štrébla dodávala roušky, respirátory nebo rukavice kupříkladu Praze, Karlovarskému kraji, nebo Jihomoravskému kraji, kde sedí jeho stranický kolega pan Havlenka. Ano, ten pan Havlenka se kterým pan Štrebl sdílí i funkci v neziskovce Otevřená města. 

Graf znázorňující vazby pražských Pirátů & ČSSD

Kořeny v ČSSD 

Je dobré se podívat i na původní zakladatele celé neziskové organizace. Při jejím vzniku totiž můžeme objevit jméno Michal Šmarda. Nejedná se o nikoho jiného, než současného předsedu ČSSD a někdejšího kandidáta na funkci ministra kultury. Zdálo by se, že propojení ČSSD a Pirátů je překvapující, kdyby otec Ondřeje Profanta, pan Martin Profant nepůsobil v době (2002 – 2006) ministrování Petry Buzkové (ČSSD) jako její poradce. 

V té době byl současně předsedou dotační komise, která přidělila z rozpočtu ministerstva společnosti SPHV (Společnost ku podpoře humanitního vzdělání) celkově 14 482 380 korun na podporu stránek jako webtolerance.cz nebo na webhumanita.cz, který dostal dotaci 4,6 milionu. Webhumanita.cz. pak obsahoval pouze 11 článků. „Náklady na její vytvoření lze odhadnout na 11 tisíc korun,“ upozornilo Právo v roce 2007 předseda Asociace školských odborů Radek Sárközi. 

Server Tiscali.cz v roce 2017 psal, že aktuálně jsou plné prapodivných článků o tom, jak správně dosáhnout orgasmu, či reklam na různé sexuální pomůcky. Dnes už neexistují vůbec.

Společnost SPHV pak peníze používala například na úhradu nájmů prostor vlastněných společností STRYX, s. r. o. Jednatelkou této společnosti byla pro změnu Jindřiška Profantová, další příbuzná Martina Profanta.

Může se tak zdát, že myšlenka získávání peněz z veřejných rozpočtů pod rouškou bohulibých záměrů a slov vznikla právě v ČSSD, kde jméno Profant má evidentně dobrý zvuk. Profant junior tak zjevně celý systém vylepšil, a vytvořil mnohem méně přehlednou síť. Již se nejedná o tak horentní sumy, které každého udeří do očí, ale peníze se scházejí po mnohem nenápadnějších částkách z míst a organizací, kde se Piráti usadí jako zastupitelé nebo radní.

Evidentně tak platí staré vekslácké „halíře dělají talíře“

Nadále tak budeme sledovat snahy Pirátské strany, do zapojení této, ale i dalších, pavučin byznysových vztahů, a budeme vám o nich přinášet informace. 

Jak se zdá, Praha 8, jako jedna z největších městských částí, je pro Piráty natolik lákavým pamlskem, že udělají cokoliv, aby se k němu dostali. 

Autor: Redakce, Praha, ČR, 28.4.2022