Městská část Praha 13 připravuje komunitní zahradu na Velké Ohradě, poblíž základní školy Janského…

Komunitní zahrada bude sloužit k aktivnímu odpočinku místním obyvatelům. Pozemek o rozměru 5 tisíc m2 je součástí pozemku Základní školy Janského a nabídne aktivní relax široké komunitě.

„Komunitní zahradu jsme připravovali již delší dobu, ale jako každá městská část v Praze řešíme komplikované majetkové vztahy. V první řadě pozemek musí být v majetku městské části a dostupný dostatečnému počtu obyvatel, kteří by se mohli do komunitní zahrady zapojit,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

V současné době není tento pozemek využitý a vzhledem k velikosti tohoto prostoru přináší možnost velkorysého řešení. Komunitní zahrada poskytne zapojené skupině obyvatel prostor pro společné pěstování především ovoce, zeleniny, bylinek a vytvoří zde funkční místo pro odpočinek a sousedské setkávání. Radnice celý pozemek vyčistila od starých keřů a zahajuje práce na samotném budování prostor zahrady. Budou zde vyvýšené záhony pro pěstování ovoce a zeleniny, přibudou stromy, které poskytnou zastínění a dotvoří ráz zahrady. Na pozemek městská část umístí také potřebné zázemí. Uživatelé zahrady budou mít k dispozici sklad nářadí i kompostér.

„Pozemek pro komunitní zahradu jsme již začali upravovat podle zpracované projektové dokumentace a postupně budou instalovány základní prvky, jako vyvýšené záhony, stromy a upraven celý pozemek. Další rozvoj již bude na komunitě, a právě pro tento velmi zásadní krok jsme oslovili odborníky, kteří pomohou obyvatele Velké Ohrady oslovit již ve fázi stavebních úprav pozemku,“ dodává starosta.

Komunita bude rozhodovat o dalších krocích
Kam přesně budou umístěny lavičky, posezení, ohniště či pískoviště nebo houpačky pro děti bude už na rozhodnutí těch, kteří se na užívání a provozu komunitní zahrady budou podílet. V následujících týdnech v okolí plánované komunitní zahrady proběhne dotazníkové šetření a oslovení místních obyvatel, které zajistí společensky prospěšný podnik Kokoza. První sousedské setkání zájemců o zapojení se do komunitní zahrady na Velké Ohradě proběhne ve středu 22. června od 18 hodin.

Autor: Redakce, Praha 13, ČR, 12.6.2022