Přinášíme informace o rozhodnutích 38. zasedání ZHMP

Schůze se nesla v duchu kauzy bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka za STAN. Opoziční strany ODS a ANO vyzvaly celé vedení města k rezignaci. To se bránilo tím, že jde o dílčí selhání jednotlivce. Mezitím padají další obvinění kolem Petra Hlubučka. Toho dnes soud poslal do vazby.

38zasedání ZHMP jsme sledovali zde:

Rozhodnutí pražských zastupitelů na 38. zasedání ZHMP:

Praha schválila úvěr 22,76 mld. Kč od Evropské investiční banky na metro D

Praha si bude moci půjčit od Evropské investiční banky (EIB) v přepočtu zhruba 22,76 miliardy korun na stavbu linky metra D. Dnes to na nočním jednání schválili zastupitelé, s bankou již má magistrát půjčku sjednanou. Úvěr pokryje zhruba polovinu celkových nákladů výstavby metra. To začalo město stavět koncem letošního dubna.

Majitelé parkovacích karet v Praze si budou moci koupit kredit pro návštěvy

Držitelé parkovacích oprávnění v metropoli budou moci koupit tzv. hodinový parkovací kredit, jehož prostřednictvím zajistí parkování pro návštěvy či řemeslníky, kteří k nim přijedou. Rozhodli o tom dnes na nočním jednání městští zastupitelé. Cena jednoho hodinového kreditu má být deset korun a postupné zprovozňování novinky má začít od ledna příštího roku.

Audit v DPP bude mít na starosti přímo pražský magistrát, prověří i další firmy

Hloubkový a forenzní audit v pražském dopravním podniku (DPP) nebude mít na starosti sám podnik, ale přímo pražský magistrát. Rozhodli dnes v noci o tom zastupitelé. Vypracování auditu již zadalo představenstvo DPP, podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) zadání zruší a věc převezme město, které zároveň provede audity i v dalších firmách. Podle přijatého usnesení se také významně zmenší hodnota nemovitostí, které můžou firmy prodat bez posvěcení radou města. Důvodem je středeční obvinění dnes již bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) a dalších lidí z vedení podniku.

Praha se zaručí Pražské plynárenské za úvěry do výše čtyř miliard korun

Praha poskytne ručení svojí akciové společnosti Pražská plynárenská (PPAS) na bankovní úvěry do výše čtyř miliard korun, určené na nákup plynu do zásobníku pro následující topnou sezonu. Dnes v noci o tom rozhodli městští zastupitelé. Již koncem dubna zastupitelstvo schválilo, že město plynárnám přímo půjčí dvě miliardy korun na stejný účel. Důvodem je prudký růst cen plynu v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Magistrát dá na pomoc lidem ohrožených vysokou inflací 308 milionů Kč

Pražský magistrát dá letos na pomoc Pražanům ohrožených vysokou inflací 308 milionů korun. Pomoc je určená pro samostatně žijící seniory, chudší domácnosti s dětmi a lidi zasažené vysokými náklady na bydlení a omezenými příjmy. Žadatelé budou muset splnit několik podmínek, například, že jim po zaplacení všech nezbytných plateb zbude méně než 200 korun na osobu na den. V následujícím roce město potom vydá dalších 514 milionů Kč.

Jednání bylo ukončeno v pátek ráno. Další řádné jednání je 8. září 2022. Mimořádná schůze je 27. června 2022.

Autor: Redakce, Praha.eu, ČR, 17.6.2022

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/informace_k_jednani_zastupitelstva_hl_m.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/programy_a_zapisy_zasedani/primy_prenos_zasedani_zhmp/index.html

Psali jsme zde: