Sekat na „angličáka“ se již nenosí…

Nízký trávník v současných vedrech nevytváří příjemné mikroklima, nepodporuje biodiverzitu a navíc je jeho údržba drahá. Trávy přítomné v běžném trávníku jako je například jílek či lipnice dosahují výšky až půl metru. Údržba takového trávníku předpokládá pět i více sečí za rok. Náklady představuje nejen samotné sekání trávy, ale i cena za uložení posekané trávy v kompostárně. Sekačky navíc lidi obtěžují hlukem. Městská část Praha 12 chce tyto aspekty řešit oséváním městských ploch jinými druhy bylin, méně náročnými na zalévání i sekání. Letos tak konečně „sklízí to, co před dvěma lety zasela“.

„Nám jde primárně o to, aby plochy byly zelené. To mohou zajistit na údržbu daleko úspornější byliny, které dosahují menší výšky a zároveň také lépe snáší sucho. Je to například jetel, štírovník a jitrocel, jejichž výška dosahuje maximálně 20 cm. Proto odbor životního prostředí směsí těchto bylin dosel předloni na zkoušku 100 hektarů trávníku. Na dosetých plochách jsme tak letos ušetřili minimálně jednu seč,“ říká místostarostka městské části Eva Tylová.

Doseté trávníky i krásně kvetou a nakrmí včely a čmeláky. Městská část Praha 12 i proto letos v červnu dostala ocenění od organizace Včelí stráž, která včely podporuje.

Autor: Redakce, Praha 12, ČR, 20.7.2022