Předseda pražské organizace hnutí ANO a pražský zastupitel Ondřej Prokop vystoupil jako host se svým proslovem k delegátům sjezdu ČSSD…

Ve svém projevu zdůraznil, že s poklesem životní úrovně Pražanů v posledních letech vyvstala větší potřeba autentické levicové strany, a to i v zastupitelstvu hlavního města. Svou šanci však ČSSD v nedávných volbách podle něj nevyužila.

„Předpokládám, že budete dnes bilancovat a hledat důvody proč sociální demokracie zmizela z politické mapy Prahy. V celé naší zemi chybí autentická levice, kterou jste právě vy představovali. A já se ptám proč,“ uvedl Prokop s tím, že lidé v současné situaci potřebují fungující záchrannou síť a je škoda, že v posledních volbách pražská ČSSD svou šanci propásla. Důvodem je podle něj to, že sociální demokraté se během kampaně pro něj zcela nepochopitelně rozhodli usilovat o hlasy voličů Pirátů, Zelených a Prahy Sobě, místo aby se drželi svých původních myšlenek demokracie se sociálním rozměrem. Vzdali se tak své identity a šance na návrat.

„V této době, kdy jsou hodnoty a tradice válcovány aktivistickými a progresivistickými nesmysly, je extrémně důležité držet se tradičních hodnot a pilířů, na kterých jsme stavěli naši zemi,“ dodal Prokop s tím, že ČSSD jako strana, která vznikla v 19. století a od té doby zastupovala manuálně pracující třídu, by neměla chybět.

Projev zde:

Vážené dámy,

Vážení pánové,

Na úvod bych rád poděkoval za pozvání na Váš sněm, moc si toho vážím a předem se omlouvám, že budu možná otevřenější, než byste si přáli. Mám to tak ve zvyku.

· Předpokládám, že Vás dnes čeká náročný den, kdy budete bilancovat nad tím, kam bude pražská sociální demokracie směřovat v budoucnosti.

· Osobně mě velmi mrzí, že sociální demokracie zmizela jak z celostátní politické mapy, tak také z té pražské, komunální. V České republice chybí autentická levice, kterou jste právě vy představovali.

· Už druhé volební období je sociální demokracie také mimo pražské zastupitelstvo a já se ptám proč.

· S oblibou říkám v souvislosti s hnutím ANO – Praha je složitá. Víme, že Praha nebyla nikdy velkou baštou levice, ale to se s poklesem životní úrovně Pražanů mění.

· Kdo mě zná, tak ví, že se nebojím vyjadřovat své názory, i když se někomu nemusí líbit nebo mohou být považovány za kontroverzní. Dovolím si i dnes, zde před vámi, zůstat autentický a doufám, že moje slova budete považovat pouze za konstruktivní kritiku.

· Zažil jsem sociální demokracii v pražském zastupitelstvu dvě volební období zpět a dobře si pamatuji ten zlom, kdy se začala v rámci vaší pražské organizace přetahovat dvě křídla – zastánci klasických hodnot a myšlenek sociální demokracie a to nové, tehdy jen lehce progresivistické, které začalo koketovat se zeleným aktivismem.

· Dovolím si tvrdit, že to byl začátek pádu sociální demokracie v Praze, který vyvrcholil letošními komunálními volbami.

· Podle mého názoru byly letošní komunální volby mimořádnou příležitostí pro sociální demokracii se vrátit zpět.

· Životní úroveň Pražanů, kvůli zdražování ze strany koalice Hřiba, rostoucí inflaci a energetické krizi vyvolanou válkou na Ukrajině, prudce klesla.

· Střední třída, která byla vždy byla voličskou základnou ODS padá. Lidé začínají potřebovat pomoc a důstojnou záchytnou sociální síť, která jim pomůže překonat toto období.

· Myslím, že byl čas, kdy by lidé dokázali docenit sociální rozměr politiky sociální demokracie a volili by stranu, která byť z úrovně města, nenechala své obyvatele padnout.

· Ale sociální demokracie tady pro tuto významnou skupinu voličů letos nebyla. Ve chvíli, kdy by se k Vám spoustu lidí zejména ze sídlišť mohli přiklonit, tak ČSSD ve volbách defacto chyběla.

· Raději jste pokračovali v té progresivisticko-aktivistické dráze a rozhodli jste se rozmělnit ve velmi matoucím slepenci nekoherentních subjektů a vzdali jste se své identity i šance na návrat.

· Rozhodli jste se zahrát si o hlasy Pirátů, zelených a Prahy Sobě, místo abyste se drželi svých původních myšlenek, demokracie se sociálním rozměrem, který je v Praze teď tolik potřeba.

· I když hnutí ANO považuji za středovou stranu, byli jsme v těchto volbách, i před nimi, a i teď po nich jediným subjektem, který tlačil a tlačí na nutnost pomoci Pražanům, a přestože z opozice, podařilo se nám prosadit zásadní pomoc pro ohrožené skupiny. A lidé to ocenili.

· Šli jsme s tímto programem i do voleb, a přestože se jela neskutečná antibabiš kampaň (i billboardy s Babišem a Putinem SPOLU lepilo po Praze), hnutí ANO skončilo jako nejsilnější strana v pražském zastupitelstvu se 14ti zastupiteli! Piráti mají 13, Praha Sobě 11 a ODS dokonce jen 10.

· Asi si teď říkáte – tak co nám tu říká, může být rád, vždyť nám ANO vyluxovalo naše hlasy – ano vyluxovalo, to je pravděpodobné, ale NE, rád nejsem. Proč?

· Protože jsem přesvědčen o tom, že sociální demokracie do Prahy patří a patří taky zpět na celorepublikovou politickou scénu. Nebojíme se s Vámi utkat ve férovém volebním klání o hlasy voličů a pokud bychom uspěli a společně zasedli v pražském zastupitelstvu, budete pro nás přirozený partner.

· V této absurdní době, kdy hodnoty a tradice jsou válcovány aktivistickými a progresivistickými nesmysly, je extrémně důležité držet se tradičních hodnot a pilířů, na kterých jsme vystavěli naši zemi. Držet se selského rozumu!

· A to je ten důvod, proč nesmí chybět strana, která vznikla už v 19. století vznikla právě proto, aby zastupovala manuálně pracující třídu!!!!

· Proto pokud můžu být ještě chvíli drzý a něco doporučit – vraťte se zpět ke kořenům, ke svým hodnotám, nosným myšlenkám a buďte tu zase pro lidi.

· V době, kdy vládne tato asociální vláda Petra Fialy, musí existovat adekvátní protipól, strany a hnutí, které budou myslet na lidi.

Na závěr mi dovolte popřát Vám mnoho štěstí na Vaší cestě a pevně doufám, že zvládnete zachránit a vzkřísit sociální demokracii a jednoho dne třeba budeme bojovat za zájmy Pražanů v pražském zastupitelstvu zase společně.

Autor: Ondřej Prokop (ANO), redakce, Praha, ČR, 11.12.2022